Przedszkole Patryk Jonkowo

Rady Dla rodziców

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Kilka rad dla Rodziców

 
1.Należy odpowiednio wcześnie z dzieckiem dużo i często na ten temat rozmawiać.
 
2.Dziecku trzeba pokazać budynek przedszkola, zarówno w spokojny np. weekendowy dzień, ale też, gdy na placu przedszkolnym radośnie bawią się dzieci pod opieką nauczycielek.
 
4.By pomóc dziecku przebrnąć przez czas zostawienia go z kimś innym niż najbliższa rodzina można „poćwiczyć' zostawiając na krótko dziecko z sąsiadką, dalszą ciocią.
 
5.By dziecko miało już, jako takie doświadczenie w kontaktach z rówieśnikami może warto, by częściej w okresie letnim przebywało np. na placu zabaw.
 
6.Bardzo ważną sprawą jest zawsze dotrzymywanie danego słowa dziecku. Chodzi o wszelkie umowy zawierane z nim. Trzylatek nie zna się zazwyczaj na zegarku, ale ma wyczulone poczucie czasu. Należy umawiać się, co do czasu odbierania dziecka z przedszkola: po obiedzie, po leżakowaniu, po podwieczorku. W tej kwestii rodzice najczęściej popełniają błędy. Dziecko boi się, że zostanie w przedszkolu do wieczora, że o nim zapomniano.
 
7.Nigdy nie wolno dziecka straszyć przedszkolem (ani lekarzem itp.) np.: „zobaczysz jak pójdziesz do przedszkola to już pani cię zmusi do jedzenia', „zobaczysz a jak nie sprzątniesz zabawek w przedszkolu to pani na ciebie nakrzyczy'... itp. Dziecko czuje lęk i zanim przekona się, że w przedszkolu nie jest tak źle jak mama czy babcia opowiada minie sporo czasu.
8.Nie należy też idealizować przedszkola i obiecywać „gruszek na wierzbie', bo dziecko będzie zawiedzone, znudzone i w rezultacie bardzo rozczarowane a co za tym idzie jego adaptacja będzie zachwiana po kilku dniach względnie spokojnego chodzenia do przedszkola.


Kochani rodzice najważniejszymi warunkami adaptacji dziecka do przedszkola jest Wasza miłość do niego oraz przekonanie dziecka, że zawsze, absolutnie zawsze będzie odebrane z przedszkola, że nikt nie zostawia go na długo. By dziecko przekonało się o tym musi wielokrotnie przeżyć rozstania i szczęśliwe powroty do domu.
Stanowczość rodziców to bardzo ważna kwestia. 
Umawiamy się z dzieckiem, że żegnamy się w szatni i pani z szatni oprowadza je do sali.  Stanowczo odchodzimy potem do swoich obowiązków, nie wracamy i nie oglądamy się nieskończoną ilość razy. 
W bardzo wyjątkowych sytuacjach to rodzic może poprosić dyskretnie nauczycielkę, by przytulając przytrzymała histeryzujące dziecko i odwróciła jego uwagę od oddalającej się mamy.

© Przedszkole Patryk Jonkowo, Panel administracyjny
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: REVOLWEB.pl